• İlk kez kredi kartı başvurusu yapacak olanlar için önemli püf noktaları
  • Birçok kart, hak kazanmak için belirli koşulları yerine getirmenizi gerektirir
  • Her zaman kredi kartı borcuna dikkat edin ve ödeyebileceğinizden fazlasını üstlenmediğinizden emin olun
  • Bazı bankalar ve borç verenler, yeni müşteriler için indirimli faiz gibi yararlanabileceğiniz özel tekliflere sahiptir.

Kredi kartı sahibi olmak önemli bir finansal adımdır. Kredi kartı size ödünç parayla alışveriş yapma esnekliği ve özgürlüğü verir. Bazı kredi kartları size ödüller ve ekstra hizmetler bile sunar. Ayrıca internetten arama yaparak farklı avantajlara sahip farklı kredi kartları da bulabilirsiniz.

Ancak kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce, hangi şartları kabul edeceğinizi bilmek önemlidir. Hangi kredi kartlarının sizin için en iyi seçenek olduğunu ve neye başvurduğunuzu bilmeniz gerekir. Neyse ki internet sayesinde birçok farklı kredi kartı seçeneğini keşfedebilirsiniz. Kredi kartının sorumlu bir şekilde kullanılması gerektiğini akılda tutmak önemlidir. Bu ipuçları, yeni bir kredi kartı satın alırken size yardımcı olacak ve onu yönetmek için rehberlik edecek.

1. İlk Kez Başvuru Yapıyorsanız Seçenekleriniz Sınırlı Olacaktır

Daha önce hiç kredi kartınız olmadıysa, başvuru yaparken seçeneklerinizin sınırlı olacağını bilmelisiniz. Sınırlı kredi geçmişi olan veya daha önce kredi kartı olmayan kişilerin, kredi kartına başvurma süreci ve başvurmaya hak kazanması biraz zor olabilir. Bunun nedeni, en iyi kredi kartlarının aslında ilk kez kart sahibi olanlar için tasarlanmamasıdır.1 Daha önce bir kredi kartınız yoksa, muhtemelen mevcut, en değerli kredi kartlarına hak kazanamayacaksınız. Bu da yüksek ödüller, harika avantajlar ve hatta kayıt bonusları ve yüzde 0 faiz dönemleri olan kartları kaçırmanız anlamına gelir. En iyi ve en çok arzu edilen kredi kartları belirli gelir seviyeleri gerektirir.

2. Kredi Kartı Seçiminizi Doğru Yapın

Kart limitiniz eğer ilk defa kredi kartı alacaksanız; birinci yıl için aylık net gelirinizin 2 katını, daha sonraki yıllar için ise 4 katını aşmayacak şekilde belirlenir. Geliri tespit edilemeyen kişiler için ise toplam limit, birinci yıl asgari ücretin 2 katı, daha sonraki yıllar için ise 4 katı kadar olabilir.2 İlk kez kredi kartı başvurusu yapıyorsanız popüler kredi kartlarına başvurmaya çalışmak yerine daha az bilinen kartlara yönelin. Öğrenci kredi kartları gibi daha düşük gelirli ya da kredi kartı geçmişi olmayan kişiler için tasarlanmış kredi kartlarını arayabilirsiniz. Başvuru sürecini kolaylaştırmak için kartlar için ön elemeyi de deneyebilirsiniz.

3. Farklı Kredi Kartları Farklı Avantajlar ve Fırsatlar Sunar

Kredi kartı seçmek, başvuru sürecinde vereceğiniz en büyük kararlardan biridir. Piyasada birbirinden farklı şartları olan çok fazla kredi kartı mevcut. Bu da kredi kartı başvurusu yapmaya başlamadan önce seçeneklerinizi daraltmanız gerektiği anlamına gelir.

Birçok farklı kredi kartı türü vardır. Ancak seçtiğiniz tür, kartınızı nasıl kullanacağınızı, belirli ödüller kazanıp kazanmadığınızı ve kart kullanım ücreti adına yüksek maliyetler ödeyip ödemeyeceğinizi belirleyecektir. Sizin için doğru olan kredi kartı, finansal durumunuza bağlı olarak değişecektir. Eğer aylık net geliriniz 2.500 TL ise ilk yıl için aylık kart limitiniz 5.000 TL, ileriki yıllarda ise en fazla 10.000 TL olarak belirlenecektir.3

4. Kredi Kartı Borcunuzu Ödemezseniz Çeşitli Yaptırımlarla Karşılaşırsınız 

Kredi kartı borçları hukuki yollar ile tahsil edilebilmektedir. Öncelikle bankanızdan kart borcunuz olduğunu hatırlatmak amacı ile mesaj ve arama alacaksınız. Eğer borcunuzun asgari tutarını arka arkaya 2 ay boyunca ödemezseniz idari takip süreci başlatılabilmektedir. Bu süreç boyunca sizden borcunuzun en az asgari ödeme tutarını ödemeniz istenir. Banka ile görüşerek borcunuzu ödeyemediğini iletirseniz yapılandırma talep edebilirsiniz. Yapılandırma için anlaşılmazsa ve 90 günlük idari takip sürecinde borcunuzu bankaya ödemezse hakkınızda yasal takip süreci başlar. Yasal takip sürecinde, banka hukuki yollar ile borcu tahsil edebilmektedir. Eğer bu süreçte de borcunuzu ödemez ya da banka ile anlaşarak bir yapılandırmaya gitmezseniz icra takip süreci başlar.4

5. Başvuru Yapmadan Önce Faiz Oranlarını ve Ücretleri Kontrol Edebilirsiniz 

Kredi kartları yüksek faiz oranlarına sahipse borcunuzu ödemeniz zor olabilir. Aylık kredi kartı faturanızı düzenli ödemezseniz üzerine faiz oranı eklenecektir. Bu nedenle, bir başvuruyu doldurmaya başlamadan önce kredi kartının faiz oranlarını ve ücretlerini göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Kredi kartı şirketlerinin, kanunen faiz oranları ve ücretler gibi hususları başvurmadan önce potansiyel kart sahiplerine açıklamaları gerekmektedir.5 Bulmak için “fiyatlar ve ücretler” veya “fiyatlar ve şartlar” başlıklı bir madde arayabilirsiniz.6 Orada, kredi kartının yıllık ücretini, yabancı işlem ücretlerini ve gecikme ücretlerini açıkça görmeniz gerekir. Yeni kredi kartınızın pahalı sürprizlerle karşılaşmaması için bu bilgiyi araştırdığınızdan ve dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

6. Araştırma Yapmanız ve Farklı Kredi Kartlarını Karşılaştırmanız Gerekiyor

İster ilk kredi kartınız, isterse onuncu kredi kartınız için başvuruyor olun, herkesin yapması gereken bir şey var: araştırma yapmak. İnternetten araştırma yapmanız, farklı kredi kartlarını düşünmeniz ve sunduklarını karşılaştırmanız gerekir. Hiçbir kredi kartı aynı değildir ve ücretler, faiz oranları ve ödüller veya avantajlar da aynı değildir. Bu nedenle farklı kredi kartlarının karşılaştırmasını yapmak çok önemlidir. Bir kredi kartına başvurduğunuzda neyle karşılaşacağınızı bilmelisiniz ve bunu yapmanın en iyi yolu daha fazla bilgi edinmek için internetten araştırma yapmaktır. Başvuru yapmadan önce gelir gereksinimlerine bakabilir, yıllık ücretleri karşılaştırabilir ve mevcut faiz oranlarına bakabilirsiniz.

7. Kredi Notunuza Dikkat Edin

Bankaların kredi notu oluştururken kullandıkları kaynaklardan biri de kredi kartınıza yaptığınız ödemelerdir. Kredi kartı borcunu düzenli olarak ödeyen müşterilerin kredibilitesi daha yüksektir. Kredi kartı ödeme tarihlerini maaşınızı aldığınız güne yakın ayarlayın. Böylece ödeme aldığınızda kolaylıkla kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kart limitinize dikkat edin. Diyelim ki 1000 lira limitli bir kredi kartınız var ve limit kullanımı sürekli yüzde 70’in üzerinde. Bu durumun olası iki nedeni vardır; ya borcunuzun asgari tutarını ödüyorsunuz ya da ihtiyacınız olduğu halde gelir yetersizliğinden bütçenizi arttıramıyorsunuz. Kredi kartı doluluk oranları kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bu durumdan yararlanmak için kredi kartı borcunuzu mümkün olduğunca kapatmaya çalışın.7

8. Kredi Kartlarının ve Bankanızın Fırsatlarından Yararlanın 

Kredi kartı seçerken göz önüne alınması gereken en önemli faktörlerden biri de en avantajlı kampanya fırsatı olan kredi kartlarına yönelmek. Bazı kartlar harcamanızın üzerinden bonus nakit biriktirirken, bazı kartlar çeşitli taksit ve avantajlı ödeme seçeneği sunar. Bunlara ek olarak Miles & Smiles gibi seyahatlerinizde kolaylık ve avantajlı mil biriktirme seçeneği sunan kartlar da vardır. Bu kartla alışverişlerinizde mil, mil ile ödül bilet, havaalanı hizmetleri, taksit ve daha birçok alışveriş ve seyahat ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.8 Diğer bankaların da bunlara benzer pek çok kampanyası mevcut. Kredi kartınızı seçmeden önce doğru araştırma yapmak size kazandıracaktır.

9. Bankacılık Hizmetlerini Göz Önüne Alın 

Kredi kartına sahip olmak yanında pek çok ayrılacılık getirecektir ama harcama süreçlerinde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En ufak bir sorunda bankanızdan alacağınız hizmet çok önemli olacak. Başınız sıkıştığınızda hemen bankanıza ulaşabileceğinizi bilmek sizi rahatlatacaktır. Özellikle son senelerde bankaların internet bankacılık hizmetlerinin çok geliştiğini biliyoruz. Hatta çoğu bankanın internet aplikasyonları üzerinden çeşitli ve farklı kampanya ve fırsatlara da ulaşabilirsiniz. Bu gibi fırsatları takip etmek bütçenize katkı sağlayacaktır. Ayrıca telefon bankacılığına gerek duyduğunuzda vakit kaybetmek istemiyorsanız, bankanızın aplikasyonu üzerinden müşteri temsilcilerine mesajla da ulaşabilirsiniz. Bu, işinizi çok kolaylaştıracaktır.

10. Başvuru Sırasında Gerekli Olan Bilgiler

Kredi kartı başvurunuz sırasında gerekli olan belgeleri önceden araştırmak size kolaylık sağlayacaktır. Özellikle ilk şart, 18 yaşını doldurmuş olmak ya da aile bireylerinin kredi kartı sözleşmesini imzalamasıdır. Kredi notunun bankanın değerlendirmesine göre riskli seviyede yer almaması ve yüksek limitli kredi kartı taleplerinde istenmesi durumunda gelir belgesi verilebilmesi gerekmektedir.9 Bunlar dışında genel olarak kredi kartı başvurularında herhangi bir evrak talebinde bulunulmuyor. Ancak kredi kartı başvurusunda bulunan kişinin sistemsel olarak geliri tespit edilemez ise sadece bu durumda bazı bankalar tarafından maaş bordrosu veya vergi levhası gibi gelir belgesi talep edilebiliyor. Aynı durum kredi kartı limiti yükseltme talebi için de genel olarak geçerli oluyor.10

11. Kredi Kartı Nakit Avans Hizmetleri

 Kredi kartınızın limitine göre bankanız size nakit avans seçeneği sunabilir. Kredi kartınızla nakit avansınızı ATM’lerden dilediğiniz zaman çekmek size öncelikle özgürlük olarak gelebilir ama çok dikkatli olmalısınız. Nakit avansınız için taksitle geri ödeme seçeneği de sunulacaktır. Tabii ki bu belirli bir faiz karşılığında olacaktır. Her kredi borcu gibi bunu da eğer zamanında ödeyemezseniz, hem borcunuzun üzerine faiz birikmiş olacak hem de kredi notunuz kötü bir şekilde etkilenecektir. Nakit avansınızı yerinde ve doğru kullanmak, hatta sadece çok gerektiğinde kullanmak daha doğru olacaktır.

12. Kredi Kartı Sahibi Olduktan Sonra Bunları Unutmayın

Evet başvurunuzu yaptınız, istediğiniz kredi kartına artık sahipsiniz ancak unutmamanız gereken bazı noktalar var. Kredi kartı borcunun son ödeme tarihini, en azından asgari ödemesini, bir gün dahi geciktirmemeye dikkat edin. Kredi kartı dönem borcunun asgarisi ödeyemeyecekseniz bankanız ile görüşerek taksitlendirme talep edin. Taksitli alışverişlerinizin ödemelerini dikkate alarak harcamanızı yapın. Bir sonraki aya yansıması istediğiniz harcamalarınızın, hesap kesim tarihinden sonra yapıldığına emin olun. Online işlemlerde güvenilmeyen ve bilinmeyen internet siteleri için güvenlik açısından sanal kredi kartı tercih edebilirsiniz. Son olarak güncel kredi kartı kampanyaları takip etmeyi unutmayın.11

1
Nerdwallet 2
Hesapkurdu 3
Hesapkurdu 4
Findeks 5
Nerdwallet 6
Nerdwallet 7
Tek Kredi 8
Miles&Smiles Garanti BBVA 9
Hesapkurdu 10
Hesapkurdu 11
Hesapkurdu